Späť na novinky

Superb s kostlivcami v kufri: omladený skoro o 500-tisíc kilometrov

12. Jún 2024RPZV

Ilustračný záber Škody Superb v bielej farbe.
Škoda Superb – ilustračný obrázok
Zdroj: iStock.com/Sue Thatcher

Škrabance, „ťukance“ či opotrebovaný interiér síce nelahodia žiadnemu oku, no v porovnaní so zatajenou históriou predstavujú len estetický problém. Ponuka trhu s ojazdenými vozidlami láka na výhodné ceny, rýchlu dostupnosť a nadštandardnú výbavu, ale zároveň skrýva aj svoje riziká. Túžba kúpiť čo najvýhodnejšie vytvára príležitosť pre podvodníkov na neoprávnené obohatenie na úkor kupujúceho. Finančná ujma je pritom len špičkou ľadovca, skutočné riziko, ktorému kupujúci čelia je ohrozenie bezpečnosti vodiča, posádky a cestnej premávky.

Lákadlám v podobe prémiovej výbavy, štýlovému interiéru či množstvu koní pod kapotou je ťažké povedať nie. Navyše, keď do hry vstupujú emócie skresľujúce úsudok. Auto však nekupujete každý deň ani raz za mesiac. Jeho kúpa predstavuje finančné záväzky, ktoré sa svojou výškou často radia za investíciu do bývania. Hodnovernosť údajov o histórii vozidla poskytnutých predávajúcim môže byť zľahka skreslená. Nezriedka to znamená, že zo 775-tisíc kilometrov sa razom stane sympatických 275-tisíc ako v prípade tejto Škody Superb.

Z Holandska na Slovensko: cesta dlhá mínus 500 000 kilometrov

Našli ste skvelé auto – priestranné, s dobrou výbavou, úsporným dieselovým motorom a s lákavými 275 000 kilometrami na odometri. Dokonca sa vám páči. Ako bonus – výhodná cena. Táto Škoda Superb pricestovala na Slovensko z Holandska a tam majú predsa skvelé cesty a o svoje autá sa výborne starajú. Idylka, však? Šťastný koniec sa ale nekoná...

Príbeh ako z rozprávky o dobrej kúpe sa zmenil na nežiadanú komplikáciu. Podvodník sa vkradol do histórie auta a omladil ho o státisíce kilometrov. Motivácia bola jasná, nový majiteľ sa mal stať terčom podvodu. Stav odometra pred absolvovaním kontroly originality dosahoval takmer ¾ milióna. Tajomstvo nelegálneho omladenia o neuveriteľných 463 685 km odhalil ODO-Pass.

Stav vývoja kilometrov v čase a „stočenie“ zobrazené v ODO-Passe
Manipulácia stavu odometra Škody Superb zobrazená v ODO-Passe
Zdroj: rpzv.sk

Cena pevná, kilometre dohodou

Falšovanie stavu odometra, známe aj ako „stočenie kilometrov“ je skutok, ktorý poškodzuje kupujúceho v dvoch oblastiach:

  • Finančná ujma: Auto s manipulovaným stavom odometra má omnoho nižšiu reálnu hodnotu, než za akú ho kúpite. Podľa odhadov „stočenie“ o 100 000 km môže vygenerovať neoprávnený zisk vo výške 15-20% z ceny auta. Kupujúci nechcene investuje do vozidla s nižšou hodnotou a kratšou životnosťou.
  • Zvýšené náklady na prevádzku: Stočené kilometre nezmiznú bez stopy – poznačený ostane hlavne technický stav. Takéto auto si vyžaduje častejšiu údržbu a opravy, čím sa zvyšujú celkové náklady na jeho prevádzku. Kupujúci tak čelí neočakávaným výdavkom a zvýšenému riziku porúch v budúcnosti.

Ak vplyvom stočenia stavu odometra došlo k finančnej ujme prevyšujúcej 266 € a zároveň bol kupujúci uvedený do omylu, jedná sa o trestný čin podvodu, ktorý môže byť riešený v trestno-právnej rovine. Na Slovensku je už vytvorený precedens, kedy páchateľ bol právoplatne odsúdený.

Ako nepremeniť vysnívanú kúpu na nočnú moru?

Rozdiel medzi splneným snom a nočnou morou pri kúpe jazdenky je kompletné overenie a overenie kilometrov ešte pred kúpou samotnou.

Oplatí sa kupovať vozidlo, ktorého históriu poznáte. Všetci radi kupujeme veci, ktoré sa nám páčia. Emócie sú pri kúpe auta prirodzené a z veľkej miery ovplyvňujú naše nákupné rozhodnutie. Po nich by ale mali prísť na rad argumenty. Je dôležité, aby auto nielen esteticky vyhovovalo, ale zodpovedalo kúpnej cene a pre posádku nepredstavovalo bezpečnostné riziko.

Dôkladné overenie pred kúpou môže výrazne posilniť vašu istotu, minimalizovať stres a ochrániť vás pred nevýhodnou investíciou.

Minimalizácia rizík krok za krokom

Tak ako aj v iných oblastiach života, aj pri kúpe jazdenky platí osvedčené pravidlo „dôveruj, alebo overuj“. Nie je nič zvláštne na kúpe „stočeného“ auta, pokiaľ o tom kupujúci vie. V ideálnom prípade by toto poznanie mal nadobudnúť pred podpisom kúpnej zmluvy, čo mu umožní spraviť informované rozhodnutie a vyjednať férové podmienky kúpy.

Dajte podvodom červenú a spoznajte minulosť auta predtým, ako vyberiete peniaze z peňaženky. Pomôže vám týchto 8 tipov:

  1. Kontrola originality (KO): Pred nákupom vozidla sa uistite, že prebehla kontrola originality, ktorá overí autenticitu, odhalí prípadné manipulácie s identitou vozidla, alebo iné dôvody brániace registrácii na Slovensku.
  2. Odborný posudok o KO: Požiadajte predávajúceho o Odborný posudok o KO, ktorý je možné bezplatne overiť na webovom sídle www.ko.sk.
  3. ODO-Pass: Vždy žiadajte ODO-Pass od predávajúceho a overte si jeho pravosť na webovom sídle RPZV. ODO-Pass odhalí manipuláciu s najazdenými kilometrami.
  4. Komplexné overenie pomocou AUTO-Passu: Poskytne dôkladné online overenie v aktuálnom čase a zahŕňa aj informácie z medzinárodnej platformy EUCARIS. Odhalíte aj zatajené poškodenia či dôvody brániace prepisu.
  5. Dôveryhodný predajca: Zamerajte sa na kúpu u overených predajcov, ktorí sú prispievateľmi do RPZV, a ktorí poskytujú ODO-Pass ku každému ponúkanému vozidlu.
  6. Prílišná dôverčivosť sa nevypláca: Buďte obozretní a všímajte si signály predávajúceho ako napr. vyhýbanie priamej odpovedi, zahováranie, nervozita či zahmlievanie. Zvýšte opatrnosť v prípade akýchkoľvek pochybností.
  7. Kúpna zmluva: Venujte dostatok času porozumeniu juj obsahu, najmä možnostiam odstúpenia do zmluvy v prípade zistenia dodatočných skutočnosti. Formulácia zmluvy môže byť rozhodujúca pri riešení sporov v budúcnosti. Nepodpisujte zmluvu pod tlakom a v prípade neistoty konzultujte s odborníkom.
  8. Technický stav: Vytvoriť kompletnú predstavu o stave vozidla pomôže kontrola technického stavu vozidla. Zverte ju do rúk mechanika, alebo autoservisu, ktorému dôverujete a absolvujte skúšobnú jazdu.

Buďte pripravení, buďte informovaní a chráňte svoje záujmy pri kúpe. Vaše auto by malo byť zdrojom radosti, nie starostí.

Článok v PDF verzii

Superb s kostlivcami v kufri: omladený skoro o 500-tisíc kilometrov